in

GYED utalás 2022 június – infok itt!

GYED utalás 2022 – infok itt!

A családtámogatási ellátásokat 2022-ben is a kormányhivatalok utalják, mégpedig minden hónap első munkanapján.

Mikor utalják? Ezt tudjuk pontosan, azonban a bankszámlára elképzelhető, hogy csak a következő munkanapon érjezik meg az összes.

Ez igaz a GYED-re, a GYES-re, a CSED-re és a GYET-re is, de a családi pótlékot is a lenti időpontokban utalják a kormányhivatalok.

Fontos tudnivaló, hogy aki bankszámlára kéri a pénzt, annak már a hónap első munkanapján utalja az állam az ellátást, miközben a posta csupán a hónap 10. napjáig viszi házhoz a családtámogatási ellátásokat. – írja a zsebremegy.hu.


JÁTSSZ MA IS ÉS NYERJ! LOTTÓZZ AKÁR INGYEN!
Próbáld ki és nyerj valódi pénzt! KLIKK!

GYED utalás 2022

Családi pótlék utalása 2022. május: 2022. június 2. (csütörtök)
Családi pótlék utalása 2022. június: 2022. július 4. (hétfő)

Gyermekgondozási díj

Ki jogosult gyermekgondozási díjra?

Gyermekgondozási díjra jogosult

– a biztosított szülő, ha a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,

– az anya, valamint

– az a nő, aki a csecsemőt örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette,

– a családbafogadó gyám, aki a csecsemőt jogerős döntés alapján gondozza,

– a csecsemőt gondozó vér szerinti apa, ha a gyermeket szülő nő az egészségügyi szolgáltató által igazoltan, az egészségi állapota miatt kikerül abból a háztartásból,

– a csecsemőt gondozó vér szerinti apa, ha a gyermeket szülő nő meghal,

– az a férfi, aki a csecsemőt örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette, ha a gyermeket vele együtt örökbe fogadni szándékozó nő az egészségügyi szolgáltató által igazoltan, az egészségi állapota miatt kikerül abból a háztartásból,

– az a férfi, aki a csecsemőt örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette, ha a gyermeket örökbe fogadni szándékozó nő meghal,

– az a férfi, aki a csecsemőt egyedül vette örökbefogadási szándékkal nevelésbe,

aki részére csecsemőgondozási díj került megállapításra és a biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díjra való jogosultságának időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a csecsemőgondozási díjra való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és a gyermeket saját háztartásában neveli.

Mennyi időre jár a gyermekgondozási díj?

A gyermekgondozási díj legkorábban a csecsemőgondozási díj, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermek 2. életévének betöltéséig jár.

Ikergyermekek esetén a gyermekgondozási díj a csecsemőgondozási díj, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a fent meghatározott időtartamot követően további 1 évig jár, azaz a gyermekek harmadik életévének betöltéséig.

Milyen mértékű a gyermekgondozási díj?

A gyermekgondozási díj összege a naptári napi alap 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér (2021-ben 167.400,- Ft) kétszeresének 70 százaléka.

Hol kell igényelni a gyermekgondozási díj megállapítását?

A gyermekgondozási díj iránti kérelmet az „Igénybejelentés gyermekgondozási díjra” elnevezésű nyomtatványon a foglalkoztatónál kell benyújtani, abban az esetben is, ha a kérelmező a biztosítás megszűnését követően igényel gyermekgondozási díjat. A gyermekgondozási díj iránti kérelem a csecsemőgondozási díj iránti kérelemmel együtt is benyújtható a „Nyilatkozat csecsemőgondozási díj és gyermekgondozási díj együttes igényléséhez” elnevezésű nyomtatványon.

Az egyéni vállalkozó, az őstermelő, az ún. önfoglalkoztató a székhelye szerint illetékes kormányhivatalhoz nyújthatja be a kérelmét az „Igénybejelentés táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, baleseti táppénz igényléséhez” elnevezésű elektronikus nyomtatványon.

Ha a foglalkoztatónál kifizetőhely nincs, a foglalkoztató a gyermekgondozási díjra vonatkozó kérelem elbírálásához „Foglalkoztatói igazolás”-t állít ki, és azt a biztosított által benyújtott igazolásokkal együtt öt napon belül a székhelye szerint illetékes kormányhivatalnak megküldi. A foglalkoztató a kérelem, illetve igazolások átvételét, beérkezését hitelt érdemlő módon köteles igazolni.

Milyen iratokat kell benyújtani az ellátás megállapításához?

– a gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát, abban az esetben, ha a gyermekgondozási díjat ugyanazon gyermekre vonatkozóan más személy igényli, mint aki részére a csecsemőgondozási díjat megállapították

–    a biztosítás megszűnését követően igényelt ellátásnál az „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” szóló igazolást,

–    a gyermeket örökbefogadási szándékkal gondozó személy esetén az örökbefogadási eljárás megindításáról szóló igazolást,

–    örökbefogadás esetén az örökbefogadásról szóló gyámhatósági határozatot, a gyermek új születési anyakönyvi kivonatát,

–    gyám esetén a gyámkirendelő határozatot.

A gyermekgondozási díj megállapításakor határozatban rendelkeznek az ellátás folyósításának időtartamáról és naptári napi összegéről.

Lehet a gyermekgondozási díj folyósítása mellett kereső tevékenységet folytatni?

Igen, a gyermekgondozási díj folyósítása alatt korlátlan időtartamban lehet kereső tevékenységet folytatni.

Hány gyermek után vehető igénybe a gyermekgondozási díj, illetve a gyermekgondozást segítő ellátás?

Amennyiben a szülőknek pl. harmadik gyermekük születik, mielőtt az első gyermek után járó ellátások folyósítási ideje lejárt volna, akkor egyszerre mindhárom gyermek után folyósíthatóak a különböző ellátások, kivéve a gyermekgondozást segítő ellátást, amelyből egyszerre legfeljebb két ellátás folyósítható.

A felsőoktatási intézményben tanulókra vonatkozó szabályok (ún. diplomás GYED)

Gyermekgondozási díjra jogosult az a szülő nő is, aki az alábbi feltételek mindegyikének megfelel:

–    a fent említett szabályok alapján (biztosítási jogviszony fennállása, előzetes 365 nap biztosítási idő igazolása) gyermekgondozási díjra nem jogosult,

–    a gyermeke születését megelőző két éven belül államilag elismert felsőoktatási intézményben a külföldi állampolgárok számára hirdetett, idegen nyelven folyó képzés kivételével teljes idejű képzésben legalább két félév aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezik azzal, hogy egy félévre csak egy aktív hallgatói jogviszony vehető figyelembe,

–    a gyermeke a fenti hallgatói jogviszony fennállása alatt vagy a hallgatói jogviszony szünetelését, illetve megszűnését követő 1 éven belül születik,

–    a gyermeket saját háztartásában neveli,

–    magyar állampolgár vagy másik EGT tagállam állampolgára, és

–    a gyermek születésének napján rendelkezik magyarországi bejelentett lakóhellyel

 

A felsőoktatásban részt vevő szülő részére mennyi időre állapítják meg a gyermekgondozási díjat?

A gyermekgondozási díj a gyermek születésének napjától a gyermek 2 éves koráig jár.

Mennyi a felsőoktatásban részt vevő szülő részére megállapított gyermekgondozási díj havi összege?

–    A felsőfokú alapképzésben, felsőfokú szakképzésben vagy felsőoktatási szakképzésben, valamint a szakirányú továbbképzésben részt vevő hallgató esetén a jogosultság kezdő napján érvényes kötelező legkisebb munkabér (167.400,- Ft) 70%-a.

–    osztatlan képzésben vagy doktori képzésben részt vevő hallgató esetén a jogosultság kezdő napján érvényes garantált bérminimum (2021-ben 219.000,- Ft) 70%-a.

Hol kell igényelni hallgatói jogviszony alapján a gyermekgondozási díj megállapítását?

A szülés napján nem biztosított anya és a vér szerinti apa a kérelmét a lakóhelye szerint illetékes kormányhivatalhoz nyújthatja be.

A kérelmet az „Igénybejelentés hallgatói jogviszony alapján igényelt gyermekgondozási díjra” elnevezésű nyomtatványon lehet benyújtani.

Az igénybejelentéssel egyidejűleg a következő okmányokat kell bemutatni, benyújtani:

  • a gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát,
  • a felsőoktatási intézmény által kiállított „Igazolás aktív hallgatói jogviszonyról gyermekgondozási díj igényléséhez” elnevezésű nyomtatványt,
  • ha az igénylő EGT tagállam állampolgára, akkor a magyarországi lakcíméről kiadott hatósági igazolvány másolatát,
  • amennyiben a vér szerinti apa a szülő nő halála miatt igényli az ellátást, mellékelni kell a halotti anyakönyvi kivonat másolatát.

Ez a cikk GYED utalás 2022 június – infok itt! először a Retromuzsika.hu. oldalunkon jelent meg.

Szólj hozzá!

GYED utalás 2022 – infok itt!

nb3 osztályozó sorsolás 2022 – infok itt