in

Rio 2016 – ma indul az öttusa, magyar éremszerzési reménnyel

Mind a négy magyar riói induló öttusázó ért már el nemzetközileg kiemelkedő eredményt, így akár az olimpián is a közvetlen élcsoportban végezhet a csütörtökön kezdődő versenyben.

A legtapasztaltabb közülük Marosi Ádám, aki már 2009-ben egyéni világbajnok lett, négy éve, a londoni olimpián pedig bronzérmet szerzett. A 32 éves öttusázó az idén jó formában versenyzett, a világkupában szállította a kiemelkedő eredményeket: Kairóban második, Rio de Janeiróban – már az olimpiai létesítményekben – harmadik, majd Kecskeméten megint második volt, a sorozat fináléjában, Sarasotában pedig hatodik lett. A május végi moszkvai világbajnokságon ugyan lemaradt a döntőről, de az egész idényt tekintve ezzel együtt is megbízhatóan szerepelt, többnyire a legjobbak között végzett.

Lényegesen jobban sikerült a vb Kovács Sarolta számára, aki nagyszerű versenyzéssel első lett Moszkvában, így világbajnokként kezdheti meg olimpiai szereplését. A 25 éves versenyző sikerének értékét növeli, hogy márciusban lágyéki sérvműtéten esett át, emiatt több hetet ki kellett hagynia a felkészülésben, mégis kiemelkedően tudott szerepelni. Kovács négy éve, Londonban 33. volt, így most – önbizalommal telve – nyílik lehetősége a javításra.

Nyert már nagy versenyt az olimpiai újonc Földházi Zsófia is, mégpedig 2013-ban, amikor Európa legjobbja lett. Ő idén is – Marosihoz hasonlóan – szállította a jó eredményeket a világkupa-sorozatban, Kairóban és Rio de Janeiróban negyedik, Kecskeméten, illetve az egyesült államokbeli döntőn pedig második lett. Később a világbajnokságon a nyolcadik helyen végzett, majd június közepén lábsérülést szenvedett az országos bajnokságon, de hamar felépült.

A negyedik magyar induló, a 26 éves Demeter Bence a legjobb egyéni eredményét 2012-ben érte el, amikor harmadik lett az Európa-bajnokságon, de az idei szereplésére sem lehet panasz, a kecskeméti világkupán például ugyancsak a dobogó harmadik fokára állhatott fel, emellett pedig többször végzett a tizedik hely környékén.

Háromnapos lesz a verseny

Az olimpiai öttusaversenyeket csütörtöktől három nap alatt bonyolítják le. Csütörtökön kerül sor a hagyományos körvívásra vagy más néven rangsoroló vívásra mindkét nem számára – a női mezőny 15 órakor, a férfi 19.30-kor kezd -, majd 19-én a női, 20-án a férfi verseny következik a megszokott számokkal, de ekkor már csak bónuszvívás lesz az első napi sorrend alapján. A versenyeknek a Deodoro régió létesítményei – az Ifjúság Aréna, a Deodoro Uszoda és a Deodoro Stadion – adnak otthont. A program mindkét napon 17 órakor kezdődik.

Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány úgy nyilatkozott, hogy megérkezésük óta folyamatosan tudtak edzeni, a versenyzők mentálisan és fizikálisan is jó állapotban vannak.

Öttusaversenyeket először 1912-ben, Stockholmban rendeztek a játékokon, ez egyben a sportág születésének a dátuma is, azaz a legutóbbi olimpia évében volt százéves az öt – ma már három különálló és egy kombinált – számból álló klasszikus versenyzési forma. A magyarok úttörője Filótás Tivadar volt, aki 1928-ban, Amszterdamban 23. lett.

Az első átütő sikert az 1952-es helsinki olimpia hozta meg: aranyérmet nyert a Benedek Gábor, Szondy István, Kovácsi Aladár összeállítású csapat, továbbá egyéniben a második, illetve harmadik helyen végzett Benedek és Szondy. Rendkívül eredményes volt az 1960-as római olimpia is: Németh Ferenc egyéni elsősége és Nagy Imre ezüstérme mellett a Németh, Nagy, Balczó András trió a dobogó legmagasabb fokára állhatott fel.

A legeredményesebb magyar versenyző éppen Balczó volt, aki három olimpián három arany- és két ezüstérmet szerzett. Egyéniben 1972-ben, Münchenben sikerült az élen végeznie. Két elsőséget mondhat magáénak Németh, Török Ferenc és Martinek János, míg egyet Benedek, Szondy, Kovácsi, Nagy, Móna István, Mizsér Attila, Fábián László és Vörös Zsuzsanna.

Az 1996-os, atlantai játékokon már csak egyéni versenyt rendeztek, ebben Martinek bronzérmes lett. Atlanta óta egynaposak a versenyek, Sydneytől kezdve pedig a nők is szerephez jutottak.
A négy évvel ezelőttihez képest változott a verseny lebonyolítása, kettő helyett három napon át tartanak a küzdelmek. Az első napon a körvívást vagy más elnevezéssel a rangsoroló vívást bonyolítják le. A pontok jelentős részét ekkor lehet megszerezni ebben a tusában, egyúttal eldől, hogy a másnapi, illetve harmadnapi női és férfi versenyben a bónuszvívás során milyen sorrendben vívnak majd az öttusázók. Az utolsó kezd az utolsó előttivel és a győztes maradhat a páston.

A magyar versenyzők eddigi olimpiai mérlege: kilenc arany-, nyolc ezüst- és öt bronzérem.

– MTI –

Szólj hozzá!

Rio 2016 – női birkózás: Sastin Marianna esély az éremre

Rio 2016 – férfi vízilabda – brazílok ellen folytatják a magyarok