in

Rio 2016 – a magyar csapat legjei egy csokorban

A riói 160 fős magyar csapatból Késely Ajna a legfiatalabb, a Kőbánya SC úszója csak az olimpia után, szeptember 10-én lesz 15 éves.

A piros-fehér-zöld színeket képviselő olimpikonok között Imre Géza a rangidős: a világbajnok, ötkarikás ezüst- és bronzérmes párbajtőröző decemberben múlt 41 éves – rögzítette az érdekességeket összegző vasárnapi írásban a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) honlapja.

A csapat legrutinosabbjának Mohamed Aida vívó és Gádorfalvi Áron szörföző számít, mindketten sorozatban a hatodik olimpiájukon vesznek részt, ezzel beérik a rekorder, hétszeres olimpiai bajnok Gerevich Aladárt.

A tőröző Mohamed pedig megdönti a szintén ezt a fegyvernemet képviselő Rejtő Ildikó csúcsát, mivel a nők között ő büszkélkedhet majd a legtöbb olimpiai szerepléssel. Ötödször szerepel ötkarikás játékokon a már Atlantában is érmes Imre Géza, továbbá a sportlövő Sidi Péter, valamint a háromszoros olimpiai bajnok kajakozó, Douchev-Janics Natasa, aki Sydneyben még jugoszláv színekben versenyzett.

A küldöttség legmagasabb tagja Vámos Márton vízilabdázó és Kővágó Zoltán diszkoszvető, egyaránt 204 centiméterrel. Csak egy centivel marad el tőlük a pólóválogatottból Decker Ádám és Hárai Balázs.

A legalacsonyabb a 154 centis maratoni futó, Szabó Tünde, megelőzve Miskolczi Julianna sportlövőt (156 cm) és Kovács Zsófia tornászt (157 cm). A legsúlyosabb egyéniség a 157 kilós Nagy Péter súlyemelő.


JÁTSSZ MA IS ÉS NYERJ! LOTTÓZZ AKÁR INGYEN!
Próbáld ki MOST és nyerj valódi pénzt!

A csapatot hat testvérpár erősíti. A pekingi aranyérmes Varga Dániel és Dénes már harmadszor szerepel együtt olimpián, míg a szintén a vízilabda-válogatottat erősítő Decker Attila és Ádám a 2013-as világbajnokság után ünnepelne ismét együtt.

Ugyancsak együtt vágynak dobogóra a birkózó Lőrincz-testvérek, a Londonban ezüstérmes Tamás és az újonc Viktor. A 200 méteres mellúszás címvédője, Gyurta Dániel és öccse, Gergely második közös olimpiáján vesz részt.

A szintén úszó Pulai Bence és Vince édesapja, Pulai Imre a kenupárossal lett aranyérmes Sydneyben, a két versenyző felkészülését pedig nevelőapjuk, Turi György irányítja. A Verrasztó család élete is az úszás körül forog: Evelyn a negyedik, bátyja, Dávid a második olimpiáján indul. Apjuk, Verrasztó Zoltán ötkarikás ezüst- és bronzérmes, míg édesanyjuk, Gyúró Mónika többszörös magyar bajnok úszó.

Apja, Csipes Ferenc olimpiai sikerét (1988) ismételné meg a kajakozó Csipes Tamara. Eddig háromszor fordult elő, hogy magyar olimpiai bajnok gyermeke is aranyérmes lett: a kalapácsvető Németh Imre (1948) fia, Miklós gerelyhajításban (1976), a vízilabdázó Homonnai Márton (1936) leánya, Szőke Kató úszásban (1952), a szintén vízilabdázó Szívós István (1952, 1956) fia, István (1976) diadalmaskodott. Utóbbi család tagja, Márton Rióban sporttörténelmet írhat, ugyanis először történhet meg, hogy nagyapa és apa után a harmadik nemzedék tagja is aranyérmes lesz.

Háromgenerációs olimpikoncsalád még egy van: az úszó Szilágyi Liliána apja, Szilágyi Zoltán három olimpián járt, nagyapja pedig a háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó Gyarmati Dezső. A családi éremtermés is bőséges: Liliána nagynénje, Gyarmati Andrea olimpiai második úszó volt, nagybátyja, Hesz Mihály pedig olimpiai aranyérmes kenus.

Családilag a legtöbb éremmel a Bogen-Gerevich vívófamília rendelkezik. A nagyapa, Bogen Albert osztrák színekben 1912-ben lett ezüstérmes, lánya, Bogen Erna 1932-ben Magyarországnak szerzett harmadik helyet, férje, Gerevich Aladár pedig hat olimpián tíz érmet nyert. Fiuk, Gerevich Pál a kardcsapat tagjaként volt bronzérmes 1972-ben és 1980-ban.

Szólj hozzá!

A magyar csapat szálláshelye Rióban – videó

Rio 2016 – video az olimpiai faluról